Home
[an error occurred while processing this directive]

UPA Publications: UPA AYLIK BÜLTEN

Nisan, 2009

Languages - Spanish | French | Portugues | Turkish | Japanese

ÖZEL INCELEME

april_featureImage

UX Organizasyonlari: Yerel bir grup veya bir bölge temsilciligi nasil kurulur ve yönetilir
(IA Zirvesi 2009) Kyle Soucy ve Nasir Barday yerel bir UX organizasyonuyla iliskiye geçmenin ya da yeni bir organizasyon baslatmanin önemini anlattilar. Kyle ve Nasir’in PhillyCHI’den NHUPA ve NYC IxDA’ya farkli endüstri gruplarini kurma, yürütme ve organize etme deneyimleri var.

ILGILI

Dünya Kullanilabilirlik Günü – Etkinlik Kaydi Basladi
12 Kasim 2009’da Dünya Kullanilabilirlik Günü’nün 5. yil dönümü 43 ülkede 200’ü askin etkinlikle kutlanacak. Kullanici odakli tasarim, sürdürülebilirlik ve benzeri alanlarla ilgilenen kurulus ve bireyleri Dünya Kullanilabilirlik Günü’ne katilmaya davet ediyoruz.
URL: http://www.worldusabilityday.org

UPA Üye Indirimleri
Tüm UPA üyeleri farkli yazilimlarda, konferans ücretlerinde ve hizmetlerde %10-25 arasi indirimden faydalanabilir. Indirim olanaklarini ögrenmek için asagidaki adresteki listeyi inceleyiniz.
URL: http://www.upassoc.org/about_upa/membership/discounts.html

BÖLGE OLAYLARI

PhillyCHI | New Jersey UPA:
Bill Buxton: Maddesellikten deneyimsellige
((21 Nisan) Bill Buxton tasarimin maddi nesneler (cihaz, giysi, ev, hizmet, v.b.) olarak görüldügü durumdan ayni nesne ve hizmetlerden kaynaklanan deneyime odaklanilan yeni duruma geçis hakkinda konusacak.
RSVP at: http://billbuxton.eventbrite.com

Kuzeydogu Ohio Bölgesi (NEOUPA):
Aptallar için Bilissel Çöküs: Neredeyiz ve nereye gidiyoruz
(23 Nisan) Konusmada Dr. Bonnie John (CMU, Profesör) sistem tasariminda bilissel modellerin kullanimini, arastirma ve uygulamadaki son durumu aktaracak. Konusmada ayrica insan performansinin tahminine yönelik modelleri daha yararli hale getirecek yeni araç ve arastirma yaklasimlari da sunulacak.

New Hampshire UPA:
Proje 54 Açik Oturum, Profesör Andrew Kun
(Nisan 29) Toplantimizda Andrew Kun, New Hampshire Eyalet Polis’inin ve diger yasa uygulayicilarin operasyonlarinda gelismis teknolojiyi kullanabilmesi için yürütülen, Proje 54 isimli ArGe çalismasini etkilesimli bir açik oturumla UNH Otomobil Simülasyon laboratuvarinda tartisacak.
LCV: info@nhupa.org

UPA BOOKMARK’LARI:

Önemli Görüsler: Web Tasarimi Konferansi
(27-30 Nisan, Grand Hyatt San Francisco) Önemli Görüsler: Web Tasarimi Konferansi’nda web tasarimi alaninda basi çeken yazarlar ve uzmanlar CSS, Ajax ve Web standartlari gibi konulardan Arama motoru optimizasyonu, web kullanilabilirligi, arayüz tasarimina, ögrenmek istediginiz pek çok konuyla ilgili olarak sizi eglendirecek, egitecek ve ilham kaynagi olacak.

Opera Laboratuvarlari: Face Gestures’i duyuruyor
(Roberto Mateu) Bugün size web tarayicilarinizi kamerasi olan bilgisayarla çok daha kolay ve basit sekilde kullanmanizi saglayacak devrim yaratan bir teknolojiyi, Face Gestures’i tanitiyoruz. Face Gestures sikça kullanilan tarayizi islemlerini dogal ve kolay yüz mimikleriyle yapmanizi saglayacak. Opera Yüz Gözlem Dili adini verdigimiz teknolojiyle önceden belirlenmis yüz ifadelerini tanima ve Opera tarayacisinda ifadeleri komutlarla eslestirme olanagi sunuyoruz.

BIZIMLE ILETISIME GEÇIN

Düsüncelerinizi, haber ve etkinlik duyurularinzi upamonthly2009@ usabilityprofessionals.org adresine bildirin.

Okudugunuz için tesekkürler!

Saygilarimla,
Robert Skrobe
UPA Bülteni - Editör

About UPA Monthly

Kullanilabilirlik ve kullanici deneyimiyle ilgili haberlerin, etkinliklerin ve duyurularin yer aldigi, Kullanilabilirlik Uzmanlari Dernegi’nin resmi bülteni.

UPA BÜLTENINE KATKIDA BULUNANLAR

Asagida adi geçen bireyler zaman ve emeklerini UPA Bülteni’nin yayinlanmasi için harcadilar:

Pauline de Robert (UK Bölgesi), Fransizca Çeviri
Michele Visciola (UPA Italya), Italyanca Çeviri
Adriana Betiol (Brazil Chapter), Portuguese Çeviri
Tadashi Kobayashi (HCD-Net), Japonca Çeviri
Ali Berkman, Türkçe Çeviri
Daniel Szuc (UPA Çin – Hong Kong), Öncek Editör

Usability Resources UPA Store UPA Chapters UPA Projects UPA Publications Conferences and Events Membership and Directories About UPA