Home

UPA Yayınları: UPA Aylık Bülten

Kasım 2009

English | Deutsch | Español | Français | Português | Türkçe | 日本語

Özel İnceleme:

November_featureImage

Dünya Kullanılabilirlik Günü Yaklaşıyor!
12 Kasım, 2009

UPA'nın 2009 Dünya Kullanılabilirlik Günü yakında kutlanacak... Sadece altı hafta kaldı! UPA bölge organizasyonunuz 12 Kasım'da bir etkinlik düzenliyor mu? Etkinliğinizi kaydettirdiniz mi? Kayıt ya da duyuru için yardıma ihtiyacınız var mı?

Duyurular:

UPA Çin'den Kullanıcı Dostu 2009: 13-15 Kasım
UPA Çin Kullanıcı Deneyimi Çin'deki kolej ve üniversitelerde konuşmacıların ve kampüs aktivitelerinin yer aldığı ulusal bir tur düzenliyor. Turumuz 22 Kasım'da Pekin Giysi Enstitüsü'nde (Beijing Institute of Clothing) başlayıp Şangay Tongji Üniversitesi'nde (Tongji University) son bulacak. Tur Pekin, Şangay, Guangzhou, HAngshou, Xian, Wuxi gibi ülkedeki önemli şehirleri de kapsayacak.

Etkinlik toplam bine yakın öğrenci ve öğretmeni kendine çekti ve etkinliğin düzenlendiği her yerde destek ve ilgi hissedildi.

URL: UPA Çin - Kullanıcı Dostu 2009

Dünya Kullanılabilirlik Günü (WUD) Ampul Projesi
Seoul Semiconductor, Inc. & Next Generation Lightining Supply firmalarının işbirliğiyle sürdürülebilir teknoloji kapınıza geliyor. Ücretsiz ampuller WUD websitesinde gündemdeki konu. LED'lerle sağlanabilecek para ve enerji tasarrufunu hesaplayın.

Hazır mısınız? Ücretsiz bir LED ampulu alın ve bu global hareketin bir parçası olun. www.worldusabilityday.org.

Bölge Olayları

UPA Iowa:
12 Kasım, Perşembe - Dünya Kullanılabilirlik Günü Etkinliği - Iowa Eyaleti Interlock House
Dünya Kullanılabilirlik Günü 2009'un teması Sürdürülebilir Bir Dünya için Tasarım. Iowa Eyaleti'nin Güneş Dekatlonundaki temsilcisi Interlock House sürdürülebilir tasarımı, akıllıca düşünülmüş kullanıcı arayüzleriyle mükemmel bir örnek. Iowa Eyaleti 2009 Güneş Dekatlonu sorumlusu ve Bina Enerji Araştırma Merkezi (Center for Building Energy Research) direktörü Profesör Ulrike Passe'nin özel sunuşu için bize katılın.

UPA Minnesota:
12 Kasım, Perşembe - Traject: Sürdürülebilirlikte Davranış, Tasarım, ve İnnovasyon
Konuşmacılar: Terry Gips, Dr. Christie Manning, Lester Shen, Patrick Thibaudeau, Curt McNamara, Brad Löhrding, Amy Douma
Uyanın, duş alın, kahvaltı edin. İşe gidin. Hastaneye gidin. Bu sıradan, günlük işler sürdürülebilirliği etkileyen kararlarla doludur. Dünya Kullanılabilirlik Günü 2009: Sürdürülebilir Bir Dünya için Tasarım etkinliği kullanıcı deneyimi komünitesini tasarım ve kullanılabilirliği dünyamızdaki sürdürülebilirlik çabalarını ileri taşımak için kullanmaya çağırıyor. Sürdürülebilirliğe ilişkin seçeneklerin gün içinde nasıl karşımıza çıktığını göstermek için UPA MN etkinliği "Traject: Sürdürülebilirlikte Davranış, Tasarım ve İnnovasyon"da bir çok konuşmacı yer alacak.

New Jersey UPA ve UPA Delaware Valley
12 Kasım, Perşembe- Sürdürülebilir Bir Dünya için Tasarım - Jackie O'Neil, e3bank Direktörü ve Tanya Seaman, PhillyCarShare Kurucu
(Philadelphia, PA) - UPA Delaware Valley, PhillyCHI ve UPA NJ etkinliğine öğrenmek ve tanışmak için katılın. Programda içecekler ve diğerleriyle tanışma fırsatı bulacaksınız.

UPA NYC (New York)
12 Kasım, Perşembe - Sürdürülebilir Bir Dünya için Tasarım, NYC UPA, IxDA, and SVA
Baktığınız her yerde firmaların "yeşillendiğini" göreceksiniz. Peki sürdürülebilirlik gerçekten ne anlama geliyor? Tasarım ve sürdürülebilirlik nerede kesişiyor? Ve göze batan yeşil kaplamayla değişimi tetikleyen gerçek innovasyonu nasıl ayırdedersiniz?

Sosyal girişimcilik, ürün tasarımı ve etkileşim tasarımı alanındaki liderlerle sürdürülebilir tasarıma yapacağımız keşif gezisine katılın. Katılımcılar hikayelerini, başarılarını ve provakatif, çekici ürünler yaratırken karşılaştıkları engelleri nasıl aştıklarını anlatacaklar. Sizin gibi düşünen meslektaşlarınızla tanışın, iletişime geçin.

NEOUPA (Northeast Ohio)
12 Kasım, Perşembe- NEOUPA'yla Dünya Kullanılabilirlik Günü'nü kutlayın!
NEOUPA; American Greetings Interactive, Step2, Medical Mutual of Ohio, Ernst & Young, Progressive Insurance, Metrics Marketing, ve diğer katılımcılarla, Tasarım ve Sürdürülebilirlik, Etkin Hata Mesajları, Web için Yazmak, Göz İzleme ve Kullanılabilirlik, Kullanıcı Deneyimi için İç Eğitim, Etkin Prototipleme için Araçlar ve Püf noktaları ve İş & IT için Paternlerin Değeri gibi bir çok konunun tartışılacağı heyecanlı bir etkinlik düzenliyor

Kutlamalara katılın, yiyeceklerin tadına bakın, diğerleriyle tanışın, bilginizi paylaşın, indirimdeki kullanılabilirlik kitaplarını satın alın, bedava promosyonlardan ve $400 üzerinde ödül kazanma şansından yararlanın.

TriUPA (North Carolina)
12 Kasım, Perşembe - TriUPA ve Carolina HFES (Human Factors and Ergonomics Society) bölgelerinin ortak gerçekleştirdiği Dünya Kullanılabilirlik Günü 2009 kutlaması
Bu yılın etkinliği için tasarıma beşikten beşiğe yaklaşıyoruz. Kullanıcı odaklı bir perspektiften gelerek, form ve fonksiyonun ötesine geçerek tasarımın dünyamıza etkilerini araştırıyoruz. Bu yılın etkinliği için önemli bir konuşmacı çağırdık ve dehşet bir tasarım yarışması planladık. Daha fazla bilgi için websitemizi ziyaret edin.

Austin UPA
12 Kasım, Perşembe - Kullanıcı Odaklı Tasarım Sürdürülebilirliği ve Sürdürülebilir Yaşam Fikrini Nasıl Destekler?
Kullanılabilirlik ve kullanıcı odaklı tasarıma yönelmek sürdürülebilir sistemler, kulanıcıların gereksinim ve becerileriyle örtüşen, daha faydalı, kaliteli, verimli ve böylece daha maliyet etkin çözümler sağlayan ve reddedilme olasılığı düşük ürün ve hizmetlerin geliştirilmesini sağlar. Austin UPA ve AustinUX sürdürülebilir yaşamı ofiste, eğitimde ve evde gerçeğe dönüştürebilecek teknik ve ürünleri tartışıyor.

DFW UPA (Dallas)
12 Kasım, Perşembe - Dünya Kullanılabilirlik Günü Kutlaması
DFW-UPA davetli konuşmacısı Nathan Shedroff'la Dünya Kullanılabilirlik Günü kutlamasına ev sahipliği yapıyor. Ziyaretçiler 25 etkileşimli kioskun bulunduğu DKG Ticaret Göstersi'nde bize katılabilirler. Microsoft, North Texas Clean Air Coalition, CoHabitat, Travelocity gibi bir çok şirket de etkinliğimize katılacak.

FLUPA (France, Lüksemburg)
12 Kasım, Perşembe- FLUPA Etkinliği- Dünya Kullanılabilirliği- Kullanılabilirlik ve Sürdürülebilir Gelişme
Kullanılabilirlik ve sürdürülebilir gelişim teknolojilerin kullanıcılara nasıl adapte edilerek daha yaşanır bir dünya için insan davranışının değiştirilebileceğinin sağlanması olarak görülebilir. FLUP "Sürdürülebilir bir Dünya" temalı Dünya Kullanılabilirlik Günü'nde etkinlikler, sunuşlar ve tartışmalar düzenliyor.

UPA İsrail
12 Kasım, Perşembe - Dünya Kullanılabilirlik Günü
Etkinliğimizi teknoloji ürünlerinde, bilgisayar yazılımları, uygulamalar ve web sitelerinde kullanıcı ihtiyaçları konusunda farkındalık yaratmayı hedeflemektedir. Beşinci yılında 40'tan fazla ülkenin katılımıyla düzenlenen Dünya Kullanılabilirlik Günü Usability Professionals Israeli tarafından İsrail'de gerçekleştirilecek. Konferansta Sürdürülebilir bir Dünya için Tasarım teması iki bildiride ele alınacak.

UPA Türkiye
12 Kasım, Perşmebe - Dünya Kullanılabilirlik Günü
UTRLAB tarafından düzenlenen ve organize edilen yarım günlük kullanılabilirlik semineri ve yarım günlük buluşsal değerlendirme eğitiminde sizi de aramızda görmek istiyoruz.

UPA İtalya
12 Kasım, Perşembe - Milano'da Dünya Kullanılabilirlik Günü
Dünya Kullanılabilirlik Günü 2009 Milanı 9:30-18:00 saatleri arasında Milano Palace of Starlets'de düzenlenecek.

Program henüz tamamlanmadı ancak European Telecommunications Standards Institute (ETSI) veya California WideTag Inc CEO'su tarafından yapılacak sunuşlar gibi uluslararası düzlemde içeriğe sahip olacak. Öğleden sonra "Sürdürülebilir Gelişmede Ergonominin Rolü" başlıklı bir yuvarlak masa toplantısı yapılacak. Tartışmaya herkese açıktır. Kahve araları ve öğlen yemeği katılımcıların belirlenen temelarda serbestçe tartışmalarını sağlayacak.

UPA Almanya
12 Kasım, Perşembe - Dünya Kullanılabilirlik Günü
Dünya Kullanılabilirlik Günü Almanya ayağında Almanya, Avusturya ve İsviçre'de bir çok etkinlik düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için websitesini ziyaret edin.

Bizimle iletişime Geçin

Görüşlerinizi, ilgili haber ve etkinlik duyurularınızı upamonthly2009 (at) usabilityprofessionals.org adresine gönderin.

Okuduğunuz için teşekkürler!

Robert Skrobe
UPA Aylık Bülten Editörü

UPA Aylık Bülten Hakkında

Bülten her ay tüm UPA üyelerine ayın ilk haftası gönderilir. Bültende genellikle duyurular, bölge haberlerinin yanı sıra kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimi hakkında makalelere linkler verilmektedir.

 

 

Katkıda Bulunanlar

Aşağıda adı geçen bireyler zaman ve emeklerini UPA Bülteni’nin yayınlanması için harcadılar.

Pauline de Robert (UK Bölgesi), Fransızca Çeviri
Nan Chen (UPA Çin), Çince Çeviri
Michele Visciola (UPA İtalya), İtalyanca Çeviri
Alberto Lacalle ve Maria Jose Palacio (İspanya Chapter), İspanyolca Çeviri
Adriana Betiol (Breziyla Bölgesi), Portekizce
Tadashi Kobayashi (HCD-Net), Japonca Çeviri
Ali Berkman, Türkçe Çeviri

Usability Resources UPA Store UPA Chapters UPA Projects UPA Publications Conferences and Events Membership and Directories About UPA