Home

UPA Yayınları: UPA Aylık Bülten

Mayıs 2010

English | Türkçe | 中文 | 日本語

MayısAyının Etkinliği

May_featureImage

UPA 2010 Konferansı
Kültürel Çeşitliliği Kucaklamak
24-28 Mayıs

Tarihte ilk kez UPA konferansı Avrupa'nın kalbine seyahat ediyor. Ana temamız UX uzmanlarının farklı kültürler için nasıl mükemmel kullanıcı deneyimi yaratacağına ve farklı kitlelere hitabetmenin zorluklarına odaklanıyor.


Promosyonlar ve Duyurular

UPA için gönüllü olmayı düşündünüz mü?
250'den fazla insan yerel bölge kuruluşlarının yürütülmesi, konferanslar organize edilmesi ve Dünya Kullanılabilirlik Günü Websitesinin hayata geçirilmesi için tıpkı sizin gibi gönüllü oluyor. Nasıl katkıda bulunacağınızı öğrenmek için. Rich Gunther'le temasa geçin!

UPA Voice - Nisan 2010 Sayısı
UPA Voice Nisan sayısı çıktı. Voice UPA Yayın Komitesinin 1999'dan beri yayında olan bir projesi. Yayında kullanılabilirlik alanında çalışanlar ve UPA etkinlikleriyle ilgili makaleler yer almakta. Gönüllülerden oluşan Yayın Kurulu Judy Blostein (Editör), Vynarack Xaykao ve Brenda Murray'den oluşuyor.

Dünya Kulllanılabilirlik Günü 2010 – 6. Yıl Dönümü
Kullanılabilirlik ve İletişim
11 Kasım 2010
Kullanılabilirlik ve İletişim– bu sene ele alacağımız konu! Dünya Kullanılabilirlik Günü 2010 kayıtları yakında açılacak. Twitter'daki güncellemelerle etkinliğini ilk kaydettiren siz olabilirsiniz. Bizi @UPA_WUD dan izleyin...

İletişimle ilgili temalar konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? Zaten bu konuda neler bildiğinize şaşıracaksınız! Etkileşim, çeviri, hikaye anlatma, Web 2.0, Facebook, Twitter veya eski moda telefonla işe koyulabilirsiniz.

Lütfen sözleşmemizi imzalayarak teknolojinin insanların tüm potansiyellerini yaşamalarına ve tüm vatandaşlar için daha iyi bir dünya yaratılmasına katkıda bulunun. http://www.worldusabilityday.org/en/charter.

Dünya Kullanılabilirlik Günü 2010 için fikirlerinizi bekliyoruz!

Contact:
Elizabeth Rosenzweig – Kurucu/Direktör, eliz@worldusabilityday.org
Amy K. Ballard – Proje Yöneticisi, wud@usabilityprofessionals.org

UPA Etkinlik Takvimi:

FLUPA (Fransa/Luksemburg):
7 Mayıs Cuma - Kahvaltı Sunuşu: Kart Gruplama Tekniği
(Lüksemburg-Kirchberg) - Web projelerinde çoğu zaman içeriğin tekrar ettiğini ve çok iyi organize edilmediğini farkederiz. Kullanıcının kolayca aradığını bulabilmesi için bölümlerin düzenlenmesi, etiketlerin kullanımı ve bilginin organizasyonu nasıl yapılabilir? Kahvaltıdan sonra sitenizin mimarisini kullanıcılarınızın mantığına göre şekillendirmenin, geribildirim almanın ve kart gruplama tekniğinin somut ilkeleriyle tanışmış olacaksınız... bunların hepsi kahve içerken ve bir dilim pasta yerken olacak!

Austin UPA (Texas):
10-11 Mayıs - AccessU 2010
AccessU, Knowbility'nin elektronik bilginin engelliler de dahil herkes için erişilebilir olmasına yönelik iki günlük eğitim düzenleyeyn kuruluşu. Dünyaca tanınan erişilebilirlik uzmanlarına iki günlük eğitimde katılın. Çoğu uygulamalı olan derslerde kapsayıcı IT tasarımının neden gerekli olduğunu anlayın, teknikler öğrenin ve becerinizi geliştirin.

Austin UPA (Texas):
11 Mayıs Salı - Daha iyi kullanıcı deneyimi için hikaye anlatımı/Whitney Quesenbery
(Austin, TX) - Hepimizi hikayeler anlatırız. Hikaye anlatma doğal bir iletişim yoludur. Peki hikayalerin iş dünyasında bir yer var mıdır? Bu konuşmada hikayelerin kulanıcı deneyimi çalışmalarını nasıl geliştirebileceğini, hikayelerin kullanıcı araştırmalarının paylaşılması, tasarım fikirlerinin anlatılması ve bunların iş arkadaşlarınızı ya da yönetime satılması için nasıl kullanılabileceğini görelim.

TriUPA (North Carolina):
13 Mayıs Perşembe - Tasarımcı olmayanlar için görsel tasarımın esasları, Dan Rubin
Ayrıntılı bilgi duyurulacak.

DFW UPA (Dallas/Fort Worth):
15 Mayıs, Cumartesi - Aylık Toplantı- Cohabitat istakoz pişirme
(Dallas, TX) - Bu yıl ne çabuk geçti! Dört hafta içinde Big (D)esign Konferansı strateji, sosyla medya, kullanıcı deneyimi ve kod geliştirmede beğendiğiniz konuşmacılarla karşınızda olacak. 8 Mayıs Cumartesi'den önce biletlerinis alın. Bu tarihten sonra bilet fiyatları $150 olacak. Bu arada iPad kazananlar önümüzdeki haftalarda açıklanacak.

Bu yıl Big (D)esign Konferansına katılamayacaklar lütfen Cohabitat'a 15 Mayıs Cumartesi saat 15:00-00:00 arası 2. Cohabitat İstakoz Pişirme etkinliğine uğrayın. Kaç kişinin katılacağını bilebilmemiz için lütfen bize eposta gönderin. Cohabitat Dallas bölgesinde geliştiriciler, yaratıcılar ve girişimciler için bir ortak çalışma platformu. Gelin ve eğlenceli ancak biraz kirli etkinlikte kabuklu deniz ürünleri eşliğinde arkadaşlarınızla sohbet edin.

NYC UPA (New York):
18 Mayıs Salı - Pattern Kütüphanesi Oluşturma 101- Quince yapımına derin dalış/Ambrose Little
Ayrıntılı bilgi duyurulacak.

NEOUPA (Northeast Ohio)
18 Mayıs Salı - 1000 kullanıcıkullanılabilirlik laboratuvarına nasıl sıkıştırılır veya online kullanım deneyimi çalışmaları nasıl yürütülür.
Ayrıntılı bilgi duyurulacak.

Bizimle iletişime Geçin

Görüşlerinizi, ilgili haber ve etkinlik duyurularınızı upamonthly2009 (at) usabilityprofessionals.org adresine gönderin.

UPA Monthly Survey
bağlantısındaki anketi doldurarak geribildirim verebilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Robert Skrobe
UPA Aylık Bülten Editörü

UPA Aylık Bülten Hakkında

Bülten her ay tüm UPA üyelerine ayın ilk haftası gönderilir. Bültende genellikle duyurular, bölge haberlerinin yanı sıra kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimi hakkında makalelere linkler verilmektedir.

 

UPA Bülten Sponsoru

UPA Aylık Bülteninin Mayıs ayı sayısı sponsoru:

Userlytics

Katkıda Bulunanlar

Aşağıda adı geçen bireyler zaman ve emeklerini UPA Bülteni’nin yayınlanması için harcadılar.


Nan Chen (UPA Çin) and Ingrid Liao, Çince Çeviri
Maria Jose Palacio (İspanya Bölgesi), İspanyolca Çeviri
Tadashi Kobayashi (HCD-Net), Japonca Çeviri
Ali Berkman, Türkçe Çeviri
Adriana Betiol - Portekizce Çeviri


Usability Resources UPA Store UPA Chapters UPA Projects UPA Publications Conferences and Events Membership and Directories About UPA